LSI

LSI – Ukryte indeksowanie semantyczne

LSI (Latent Semantic Indexing), zwane takoż ukrytym indeksem semantycznym, to matematyczny algorytm szukający związku pomiędzy występowaniem danych słów lub fraz względem siebie w wielu dokumentach. Jego głównym zadaniem jest wykrycie zbioru terminów, które wielokrotnie występują w danym porządku w wielu różnych dokumentach. Zazwyczaj jest wykorzystywane w przeszukiwaniu i indeksowaniu zgodnie ze zrozumiałym dla człowieka znaczeniem danych słów.

LSI potrafi analizować język naturalny i obecność słów kluczowych w tekście. Najczęściej jest wykorzystywany do wyszukiwania synonimów, aby stwierdzić związki między terminami dotyczącymi tych samych pojęć. Przeszukiwanie z wykorzystaniem LSI bierze także pod uwagę słowa i wyrażenia występujące obok siebie w dokumencie. Dlatego wyniki wyszukiwania będą bardziej dokładne i cenne.

LSI znacząco poprawia jakość przeszukiwań, zabezpieczając wypozycjonowanie strony. Co więcej, dzięki w pełni zrozumiałemu dla ludzi znaczeniu pojęć zwiększa prawdopodobieństwo wyszukania właściwego dokumentu na dane zapytanie. LSI jest więc bardzo pomocne w zoptymalizowaniu wyników wyszukiwania, zarówno dla użytkowników, jak i dla właścicieli witryn.

Benedict Gareth
Benedict Gareth

Lorem ipsum consectetur amet sit comeneer ilremsolme dolc.

Share this article:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Subscribe to our newsletter

Przeczytaj pozostałe artykuły

Zadzwoń