Cache (pamięć podręczna) – co to jest, do czego używa się jej przy stronach www?

Cache, określane również jako tymczasowa lub lokalna pamięć podręczna, to przydatna funkcja systemu, która polega na przechowywaniu elementów w taki sposób, by ograniczyć liczbę potrzebnych do ich osiągnięcia zapytań do zasobów zewnętrznych. Pamięć ta jest stosowana niemalże wszędzie, od przeglądarek internetowych po procesory.

Cache spełnia wiele ważnych zadań – pozwala szybciej przetwarzać wiele zapytań; dzięki niemu dane są przesyłane z większą wydajnością i prędkością, co ogranicza jego czas odpowiedzi. Pamięć ta pozwala również optymalizować odświeżanie stron internetowych, dzięki czemu szybciej wczytywane są zasoby, takie jak obrazy, multimedia, strony statyczne, JavaScript i inne.

Cache jest więc przydatne w każdym systemie, który często wykonuje te same lub podobne operacje. Co więcej, w marketingu internetowym stosowana jest pamięć podręczna do oceniania wydajności witryn internetowych, dzięki czemu można lepiej poznać sposób działania witryny, optymalizując organiczne wyniki wyszukiwania.

Benedict Gareth
Benedict Gareth

Lorem ipsum consectetur amet sit comeneer ilremsolme dolc.

Share this article:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Subscribe to our newsletter

Przeczytaj pozostałe artykuły

Zadzwoń